تبلیغات
NINJA - جوهره نینجوتسو

جوهره نینجوتسو

پنجشنبه 25 آبان 1396 04:50 ب.ظ

نویسنده : محمّد مهدی حسیبی نژاد
ارسال شده در: در باره ی نین جوتسو ، مهارت های نینجا ، سخن مفید ،
نینجا در طول چند دهه گذشته در ژاپن با اقبال عمومی (مردم ژاپن) روبرو شده و محبوبیت چشمگیری بین طبقات مختلف جامعه پیدا کرده است و طی این مدت شمار زیادی فیلم سینمایی، سریال تلویزیونی و رمان با شخصیت های نینجایی به عام مردم ارایه گردیده است.
تقریبا در تمامی این موارد ، نینجا در قالب شخصیتی تصویر گردیده که کلیه اصول اخلاقی مانند خیر و شر و درست و غلط را زیر پا می گذارد تا به اهداف شخصی خود دست یابد. در غرب نیز -اخیرا- تلاش هایی صورت گرفته ، تا نینجا را به عنوان یک متخصص صرف خشونت و آدمکشی معرفی کند؛ کسی که برای دستیابی به پول و قدرت، از هر وسیله و روشی استفاده می کند. نوعی نگاه افراطی سیاسی نیز پشت این مسئله وجود دارد. متاسفانه در برخی موارد تروریست ها، نینجاهای
معروف دوران فئودالی ژاپن را به عنوان الگو و اسطوره خود معرفی می کنند.
واقعیت این است که هیچ یک از تصاویر مذکور ، هیچ گونه شباهتی به نینجا های واقعی ندارد. با کمال تاسف، برخی از نویسندگان ناآگاه و هنرمندان بی هنر -که خود دستی در این هنر رزمی دارند و به اصطلاح رزمی کارند - از هنر نین جوتسو فقط برای سرگرم کردن مخاطبین طالب هیجان و حادثه جو، سود جسته اند.هرچند از نظر من استفاده از فرهنگ و آداب و سنن، افسانه ها و روایات تاریخی نینجا ها، در صنعت سینما برای سرگرم کردن مردم، هیچ اشکالی ندارد.
اما آن چه که مایه تعجب است این است که مخاطبین این آثار ، نوشته های صرفا تخیلی و بی اسایس این نویسندگان فاقد صلاحیت را به عنوان واقعیت و اساس نین جوتسو می پذیرند وباور می دارند و از آن تعجب برانگیزتر این که به مرور و پس از گذشت زمانی کوتاه ، قهرامانان این آثار به عنوان نمونه های اصیل نینجا شناخته می شوند و جای خود را در دل مریدان مشتاق خود باز می کنند.این مسأله در ژاپن به روشنی دیده می شود و به گفته برخی شاگردانم در آمریکا ، در آنجا دیده شده است.
علی رقم آن که برخی اعتقاد داشتند اسرار نین جوتسو ، یا به قدرت رسیدن شوگان های توکوگاوا(tokugawa shogunate)،درطول قرن هفدهم ، به تدریج از میان رفته یا در زیر آوار های جنگ جهانی دوم مدفون گردیده است ، استاد من بر آن باور بود که حقایق و رموز هنر شینوبی زنده است و همواره زنده خواهد ماند."توشیت سوگو تاکاماتسو" ی فقید در راستای حفاظت از این حکمت و خرد باستانی ، برای ارایه عصاره و ماهیت واقعی نین جوتسو ، تمام تلاش خویش را نمود.
  هدف بنیادی و اولیه کلیه هنر های رزمی و استراتژی های نظامی ، حفاظت از خود و پیشگیری از خطر می باشد. نین جوتسو عصاره ای از کلیه آرا و مفاهیم عینی "حفاظت از خود " است که از طریق تمرینات رزمی میسر می گردد.
  روش یک نینجا در واقع شکیبایی ورزیدن ، پایداری کردن و چیره شدن بر تمامی مسایلی است که به نابودی شخص می انجامد و این معنا هنر نینجا،نه تنها با پرورش و حفاظت فیزیکی ، بلکه با پاک سازی روحی نیز به طور مستقیم سر و کار دارد.
  در نین جوتسو،آنچه که بسی بیشتر از وارد آوردن ضربات سهمگین یا چیرگی بر دشمن اهمیّت دارد، دستیابی به مهارت ها و رسیدن به ادراکی است که ما برای تبدیل جهان، به مکانی بهتر و زیباتر برای زندگی، به آن ها نیازمندیم.نین جوتسو در واقع هنر چیره شدن است.
  پیش از شروع هر هنر رزمی، داشتن انگیزه و شناخت صحیح، کاملا حیاتی است.تمرین مداوم تکنیک های رزمی بدون وجود یک ساختار ذهنی مناسب و توانا، می تواند به جای خود سازی، به از بین رفتن سلامت جسمی و روانی فر بیانجامد. این امر دقیقاً مانند هر مسأله دیگری در زندگی بشر، می تواند هم مفید باشد و هم (در صورت زیاده روی ) زیان آور.
  هدف غایی دانش پزشکی، کمک به بهبود بیمار و بالا بردن سطح سلامت جامعه است، اما زیاده روی در مصرف دارو ها و مخدر ها و استفاده نادرست از روش های پزشکی، سلامت فرد و جامعه را به خطر می اندازد. یک رژیم مناسب و متعادل غذایی، باعث شادابی و سلامت شخص می گردد، در حالی که زیاده روی در خوردن و آشامیدن و وارد کردن مقادیر زیادی مواد شیمیایی به بدن، بی تردید مسمومیّت شخص را در پی خواهد داشت.
  دولت ها و حکومت ها به وجود آمده اند تا تعامل و هماهنگی بین اجزای مختلف جامعه را موجب گردند، اما هنگامی که حرص و آز، شهوت قدرت یا فقدان خرد و حکمت بر حاکمین مستولی گردد، جامعه دچار جنگ های بی حاصل، بی نظمی ها و بحران های اجتماعی و اقتصادی خواهد شد. مشابه همین موارد در ارتباط با هنر های رزمی نیز صادق می باشد. روش ها و شیوه های حفاظت از خود،درواقع می باید عامل ایجاد آرامش درونی و امنیت خاطر هنر آموز گردد،اما متاسفانه در بسیاری از موارد،به دلیل فقدان توانایی های درونی و تعادل شخصیتی و درک نادرست از این هنر ها، هنر آموز را چنان درگیر و مغروق رقابت های پوچ و بی اهمیت پیرامونی می کند و او را در چنان شرایط و وضعیت نا گواری قرار می دهد،که نجات از آن شرایط و وضعیت غیر ممکن می گردد.
 اگر یک نینجای حرفه ای، روح و جوهره هنر نین جوتسو را با تمام وجود بر رفتار و کردار خود حاکم نماید و از چیرگی هوای نفس بر خویش پیشگیری کند، به تدریج بر رموز و اسرار شکست ناپذیر دست خواهد یافت و به درکی روشن از جهان هستی خواهد رسید که چیزی جز "روشن بینی و اندیشه ربانی و معنوی" نیست.
  نینجا با ایمان کامل به مشیت الهی و داوری بی طرفانه هستی و با الهام از ضمیر پاک و روشن خویش و رضایت کامل نسبت به آنچه مقدر است، بصیرتی به دست می آورد که راهنمای او در مسیر زندگی خواهد بود. این روشن بینی، هنگامی که مقدر است نینجا فاتح میدان باشد، متضمن پیروزی وی خواهد بود و هنگامی که مغلوب شدن در میدان مقدر نینجا است، او را از  کینه ورزی نسبت به حریف به دور نگاه داشته و آرام نگه می دارد.

برگرفته از کتاب نینجا نینجوتسو تاریخ، فلسفه و فنون

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 25 آبان 1396 04:50 ب.ظ